banner

List of Participants

Terry Acree (Cornell University, Ithaca, USA)

Benjamin Auffarth (FORTH, Heraklion, Greece)

Elisa Badeke (Max Planck Institute for Chemical Ecology, Jena, Germany)

Maxim Bazhenov (Salk Institute, San Diego, USA)

Moustafa Bensafi (University of Lyon, France)

James Bower (UT San Antonio, TX, USA)

Tom Bozza (Nothwestern University, Evanston, IL, USA)

Ring T. Cardé (UC Riverside, CA, USA)

Chakra Chennubhotla (University of Pittsburgh, PA, USA)

Chiquito Crasto (UA Birmingham, AL, USA)

Johanna Degen (University of Lübeck, Germany)

Corrado di Natale (University of Rome Tor Vergata, Italy)

Stuart Firestein (Columbia University, New York, USA)

Ramon Huerta (University of California San Diego, USA)

Thomas Hummel (TU Dresden, Dresden, Germany)

Ron Jortner (MPI Munich, Germany)

Sigrun Korsching (University of Cologne, Germany)

Alexei Koulakov (Cold Spring Harbor Laboratory, USA)

Lisa Kroll (University of Lübeck, Germany)

Ritesh Kumar (CSIR, Chandigarh, India)

Christophe Laudamiel (DreamAir LLC, New York, USA)

Michael Leon (UC Irvine, USA)

Fernando Locatelli (University of Buenos Aires, Argentina)

Amir Madany (University of Lübeck, Germany)

Joel Mainland (Monell Chemical Senses Center, Philadelphia, PA, USA)

Klio Maniati (BSRC Alexander Fleming, Vari, Greece)

Dominique Martinez (LORIA CNRS, Nancy, France)

Christoph Metzner (University of Lübeck, Germany)

Carsten T Müller (Cardiff University, UK)

Venkatesh Murthy (Harvard University, USA)

Thomas Nowotny (University of Sussex, Brighton, UK)

Simon O'Connor (University of Hertfordshire, UK)

Shannon B. Olsson (Max Planck Institute for Chemical Ecology, Jena, Germany)

Paul Pawletta (University of Lübeck, Germany)

Tim Pearce (University of Leicester, UK)

Barani Raman (Washington University in St. Louis, USA)

Johannes Reisert (Monell Chemical Senses Center, Philadelphia, PA, USA)

Jeff Riffell (Washington University, Seatlle, USA)

Dima Rinberg (NYU Neuroscience Institute, New York, USA)

Silke Sachse (Max-Planck-Institute for Chemical Ecology, Jena, Germany)

Detlev Schild (Georg-August-University Göttingen, Germany)

Michael Schmuker (Freie Universität Berlin, Germany)

Dorothea Schweiger (Beiersdorf AG, Hamburg, Germany)

Lavi Secundo (Weizmann Institute of Science, Rehovot, Israel)

Yevgeny Sirotin (Rockefeller University, USA)

Brian Smith (University of Arizona, USA)

Kobi Snitz (Weizmann Institute of Science, Rehovot, Israel)

Noam Sobel (Weizmann Institute of Science, Rehovot, Israel)

Jan Sölter (Freie Universität Berlin, Germany)

Martin Strauch (University of Konstanz, Germany)

Nick Strausfeld (University of Arizona, USA)

Casey Trimmer (Monell Chemical Senses Center, Philadelphia, PA, USA)

Luca Turin (BSRC Alexander Fleming, Vari, Greece)

Stephen Trowell (CSIRO, Black Mountain, Australia)

Christiane Wegner (University of Lübeck, Germany)

Tristram Wyatt (Oxford University, UK)

Manuel Zarzo (Technical University of Valencia, Valencia, Spain)